Potkani Kocour Tosa inu Holubička Achatina reticulata Kitty

Holubice

Ano, skutečně máme doma holuba :o) respektive holubičku jménem CV :) (čti síví). Většina lidí, když tuto novinu zaslechne divoce kroutí hlavou tak, že si jí skoro ukroutí (a někdy mám chuť jim v tom trochu pomoct), ale je to nečekaně výborný domácí mazlíček.

Cvinku jsme našli na podzim roku 2009, vychrtlou a zraněnou u nás před domem. Pejskové si s ní začli hrát, takže jsme chvíli pronásledovali po sídlišti, úspěšně odlovili a vzali k veterináři. Původně to vypadalo na pohmožděné křídlo (super, holuba vykrmíme a za týden pustíme), ale po 14 dnech se na rentgenu našel ramenní kloub plný strouhaného olova (a to podotýkám bydlíme obklopený 4 mateřskýma školkama, hřištěm atd.) :(((

Po pár týdnech u nás snesl holub CV vejce, takže jsme ho překřtili na Cvinku a od těch dob je z ní praštěná nosnice - mohla by konkurovat většině slepic. Je přitulná, celkem inteligentní, ochočená a vděčná, často chodí na volno (a ještě častěji chodí za náma jako ocásek), luxuje podlahu a koupe se psům v misce :o)

Pro pochybovače a starostlivé maminky - holubička je sice klasickej "městkej holub", je ale kompletně vyšetřena, parazity, ani zákeřné choroby po nichž lidem vyrostou další 3 nosy, nemáme.

  

Něco více k holubům

Holub si pro svou krotkou a věrnou povahu získal oblibu u mnoha chovatelů. V současné době se využívají buď jako poštovní, či v plemenném chovu jako okrasní ptáci. Malá ukázka z českých chovů.

A pár faktů, co jsme hledali jako cvoci: holub (obecný) snáší většinou dvě vejce (výjimečně jedno) a přestože naše holubička nemá společnost svého druhu, natož samečka je schopná snášet každé 3 týdny. Po tyto 3 týdny sedí velmi pečlivě na vejcích, v páru se holub s holubicí střdají. Mláďata se líhnou do 20dnů od sednut, mláďata krmí rodiče tzv. holubím mlékem, který tvoří ve voleti. Holub se může dožít až dvacet let, takže nás čeká mnoho pěkných splečných chvil :o)

 

Unikátnost holoubků: Holub nemá narozdíl od většiny ptáků mazovou žlázu. Neošetřuje si tedy peří vtíráním mazu, ale má tzv. drobivý prach, který funguje jako pudr a peří udržuje načechrané. Holubi pijí sáním, nikoli jako většina ptáků (pták nabere vodu do zobáčku a zakloní hlavu, aby voda stekla do volátka). Mláďata krmí tzv. holubím mlékem.

Momentálně Cvinka bydlí v kleci Fredy 2, díky tomu že nemůže lítat jí relativně vyhovuje, ale časté procházky jsou nutné. Ve snaze předejít neustálému snášení jsme Cvinku nechali vysedět liliputčí vejce (2.4.2010), ale holubice byla ze svého potomka hodně zmatená - za a) jedlo samo a nenechalo se krmit, za b) pilo, jako by se chělo utopit :)

 

 

 

Potřebujete-li pohlídat, krmit či venčit Vaše mazlíčky, naučit je něčemu novému formou hry, vlastní webové stránky, prakticky jakýkoli databázový systém, kvalitní reklamu nebo prodat nemovitost, obraťte se na nás - děláme za pakatel. 724 676 844
Mapa stránek

Plzeňský fotograf